PieceOfCake
International Express (26.3. 09:48:14):
@orgové Aha, o českém what3words jsme vůbec nevěděli. To je dobrý tip! Mám podezření, že se s tímhle ještě někdy na nějaké šifrovačce potkáme, ostatně je to dobrý způsob, jak vytvořit startovní kolečko.

Jasně, víme jak o původu slova rakovina, tak i o tom, že se obratníky jmenují podle zvěrokruhových souhvězdí. I tak mi ale přijde, že "tropic of cancer" ve většině lidí vyvolá představu gramaticky špatně vytvořené tropické rakoviny; překlad slova "obratník" jsem se nikdy neučil.

A "nekorektně" přeložené názvy bývají zajímavější a vtipnější! Člověk má rozhodně větší radost s Liberce nebo z Mělníka, než z nudně doslovného překladu Sokolova. Zajímalo by mě, jak těžké je rozklíčovat překlady "Southead" a "Vapouroakton", které jsou etymologicky úplně mimo.
Org Víťa (26.3. 00:11:15):
Barnemad: Připočítal jsem, děkujeme!
Barnemad (25.3. 22:54:05):
MIlí organizátoři, připočítejte si k příspěvkům ještě 300 Kč pro Asociaci rodičů a přátel dětí nevidomých a slabozrakých.
Thank you for the game, it was fun. And I am going to use your Morse code mnemonics to illustrate different ways of learning. :-)
Orgové (24.3. 11:17:11):
@Víťa: teď jsme se dobře minuli:-))).
Jana
Orgové (24.3. 11:15:38):
@ International Express:

what3words funguje i v češtině (a spoustě jiných jazyků): otupit.akáty.smažit, :-)

V angličtině se používá slovo cancer pro raka jako znamení zvěrokruhu (zodiac). Předpokládám, že to má původ v latině. Z toho potom přirozeně plyne i ten "tropic of cancer" a stejně "tropic of capricorn"
Samozřejmě tím neobhajuju, že všechna města byla přeložena korektně, etymologický původ názvů jsme nezkoumali:-(.
Org Víťa (24.3. 11:12:04):
Já jsem šifru jenom testoval, ale ten Rakovník byl okamžitě jasný.
Není zas tak těžké. Cancer je latinský, ale stejně tak i anglický název souhvězdí Raka. Odtud "tropic of cancer".
Ale i kdyby to mělo být přes rakovinu, tak to není špatně. I v češtině se používá "mít raka" a české 'rakovina' i anglické 'cancer' jsou opravdu od raka odvozeny, a to podle vzhledu tumoru (tedy, přesněji ono je to v obou případech od kraba, ale hledejte v českém potoce kraby :)).
International Express (24.3. 10:52:08):
@Klokani a zgerby: Jasně, kdyby tohle řešení nebylo tak pěkné, tak o něm vůbec neuvažujeme. ... Jak jsme na to přišli? Prostě se z hloubi paměti vynořila informace, že se pomocí tří anglických slov dá popsat libovolná lokace na zeměkouli. (Mimochodem, vím to ze šifrovačky Dortmunder Nachtschicht, jenže ta byla následující noc po Tmou, takže jsem nebyl úplně čerstvý a občas jsem diskuze německých rodilých mluvčích úplně nesledoval.) Nápověda k tomu přispěla jen tím, že nás vytrhla z myšlenkových kolejí, do nichž jsme se pořád vraceli a které k ničemu nevedly (nejrůznější nápady založené na interpretaci těch slov).

@Už si nepamatuju kdo: Kdyby cancer znamenalo jen rakovina, přišel by mi Rakovník jako dost špatně přeložený. Ale ono to má i další význam. Nedávno jsem narazil na slovní spojení "tropic of cancer" a říkal jsem si, že kdybych přesně nevěděl, co to má znamenat, fakt by mě to nenapadlo. Klobouk dolů před každým, kdo to sousloví zná (tomu bych říkal znalosti na úrovni C2).
Klokani a zgerby (23.3. 22:26:31):
@International Express: Podle pravidel je řešením podstatné jméno, proto jsme zkratku zavrhli :) Pro zajímavost, jak jste pak na řešení přišli?
Orgové (23.3. 20:32:33):
Co se týká té školy, občas jsem se musela ovládat, aby se z toho nestal test z angličtiny.

Klidně šifry použijte ve škole nebo pro motivaci dětí učit se angličtinu, když už jsme tomu věnovali tolik času, ať se pořádně využijou:-)).
Orgové (23.3. 20:27:59):
@Buráci: žádný prostor na pauzu nebyl, myslím, že pauzou týmy myslely to, že když nevěděly, šly dělat něco jiného a mezitím jim třeba přišla nápověda. Nebo prostě šifru neřešily a vrátily se k ní až na druhý den. Jde to docela vidět u těch postupů hrou, že přes noc dosti týmům naběhl dlouhý čas na šifru, na které zrovna byly:-). Ale pokud jste zrovna nechtěli vyhrát, mohli jste si to fázovat podle libosti.

@International Express a ostatní: To jsme rádi, že vám přijdou šifry vtipné, my jsme se nejvíc nasmáli u měst, bohužel v řešitelnosti tato šifra už tak úspěšná nebyla. Ali se hodně smál Božímu Daru, protože God´s Gift má v angličtině svůj význam.
Jinak zkratka WTF měla být původně součástí šifry, ona tam i byla, ale protože nám ji testovali Aliho rodiče a protože Angličani jsou velmi citliví na F slovo, tak jsem ji z tama vytáhla a už se tam nikdy nevrátila:-(. Taková blbost a kolika týmům to ovlivnilo luštění.

Co se týká té školy, občas jsem se musela ovládat, aby se z to
International Express (23.3. 19:37:48):
Šifra 9: Zadáním jsou anglické zkratky a člověku vyjde nesmyslná trojice slov, island.punks.jingles? Co na to říct jiného než WTF? Stydím se, že nás to napadlo až po nápovědě! :~]

Kdyby se to jmenovalo Mlha, jsme si tímhle nekorektním řešením zcela jistí (pravidla jasně říkala, že řešením má být podstatné jméno). Takhle jsme měli oprávněné pochybnosti, ale stejně jsme vyplýtvali oba pokusy na wtf a w.t.f., abychom pak za pět minut šifru skutečně vyřešili a museli čekat. :~] Skutečné řešení šifry nás taky potěšilo (o principu jsme úplně matně slyšeli, název what3words nám neříkal nic), ale odpověď ve formě zkratky se nám pořád líbí dost.

@Klokani a Zgerby: Vás nenapadlo, že by WTF mohlo být přímo řešení?

Mimochodem, plno šifer je dostatečně zábavných i po prozrazení principu; budu svým známým učitelům angličtiny navrhovat, aby jimi ozvláštnili výuku. Ještě jednou díky za hru!
Popocatepetl (23.3. 19:11:30):
Šifra 9, pokus č.1. Spojením měst na mapě nám vyšel nádherný pták, očividně dravec. Zadáváme SOKOL, vybrali jsme ho podle Sokolova, jednoho z měst v seznamu.
A koukám, že jsme se sokolem nebyli sami...

Šifra 9, pokus č.2. Po nápovědě dostáváme mezitajenku (skoro) CUNTVIL. Po hlasování v týmu zadáváme, ehm, PICIN.
A koukám, že ani s tím jsme nebyli sami...

Načež jsme si mezitajenku opravili, správné řešení měli během minuty, no museli už další půlhodinu čekat.
Díky za skvělou hru ! :)
Klokani a zgerby (23.3. 19:09:32):
@Hakuna Makata: ISLAND PUNKS jsou jasní Sex Pistols, kteří dokonce nazpívali svoji verzi Jingle Bells, tedy Bell/Bells se celkem nabízí.

Přesně tak. My jsme ještě chtěli zkoušet "fuck", že nám to k nim sedí a nápověda nám připadala jako odkaz na WTF :)
Ferne Sterne (23.3. 17:24:41):
Hakuna Matata> taky jsme měli Sex Pistols

Jinak Suitly bylo u nás chvíli i Přerov, protože soudní pře.

Morse Mnemonics jsme neznali, zato jsme si na té šifře vyhráli s Conway's Game of Life :).
Org Víťa (23.3. 13:22:27):
Pussy, navíc s popsaným "postupem řešení", je fakt dobré! :)
Sex Pistols taky, už jenom proto, že při testování jsem na ně taky měl náběh...
No a můj původní tip na čestné uznání má i "Zeman" na dvojce. :D
Buried Dogs (23.3. 12:08:51):
Týjo. Teď jak koukáme na ty šifry a jejich řešení, tak si říkáme, že "středně pokročilí" rozhodně není naše kategorie. Asi úplně hloupí nebudeme; když jsme se dívali na špatná řešení jiných týmů, evidentně jsme v tom nebyli sami. Třeba že je Many Pictures dvojfázová šifra, nás fakt nenapadlo až do samého konce.
Ještě jednou díky za ten kotel práce, co tohle muselo stát!
Pípy z Lípy (23.3. 10:48:51):
Poníci: Musíte si tu celou mřížku pootočit postupně třikrát, vždy o 90 stupňů (buď třeba s průhlednou folií nebo pomyslně). Tři vyznačená okýnka (slova "windows") vám tím pádem v každém pootočení vyznačí tři nová slovíčka. Takto získáte 9 nových slov, která tvoří novou větu, co vám dá řešení. Těchto 9 slov čtete vždy odshora, ale jen ta tři, která jste získali v rámci daného otočení, takže výsledná věta je "the solution that you are looking for is visitors".
Hakuna Matata: Jasněě, texty Sex Pistols jsme zkoumali horem dolem :-D
Hakuna Matata - lůzrtým (23.3. 10:29:16):
Tak za náš tým ještě přihodím alternativu k šestce. ISLAND PUNKS jsou jasní Sex Pistols, kteří dokonce nazpívali svoji verzi Jingle Bells, tedy Bell/Bells se celkem nabízí. Nakonec jsme ji jako moc haluznou (s tím, že by k tomu zrovna člověk ani ty Pistole nepotřeboval) zavrhli, ale času nás to stálo dost. Podle špatných odpovědí jsme očividně nebyli sami :)
Nějak to vypadá , že náš tým je nějak fascinován obskurními hudebními tělesy.
Poníci (23.3. 09:40:14):
Dokázal by nám někdo podrobněji vysvětlit, jak se luští dvanáctka? Jako nezkušení šifrovači ji totiž nechápeme ani s řešením před sebou :D
Orgové (22.3. 19:33:46):
Vyhlašuju soutěž o nejlepší řešení šifry, které není řešením! Pussy je fakt dobrá :-))).
Horkým kandidátem je taky tým V.I.P. Z desáté šifry jim vyšel Kačer Donald:-o. Dojedete k němu prý tak, že vypustíte všechny plné sloupce a zbytek srazíte k sobě!
Hakuna Matata - lůzrtým (22.3. 18:37:07):
Ad 4: po napsání jednotlivých jmen pod sebe jsem četla odzadu (nejprve příjmení a pak jména) jasnou tajenku: NAME RIOT. A na to je odpověď jasná: PUSSY! (chvíli jsem zvažovala ještě variaci na League of Legends, ale silná vzpomínka na prezidenta vyhrála..)
~Mak
Klokani a zgerby (22.3. 15:56:28):
Díky za trochu jinou šifrovačku, užili jsme si jí! Kombinace angličtiny a češtiny nás dost bavila plus vzhledem k tomu, že jsme luštili s dětmi, tak nám vyhovovala obtížnost.

Pár poznámek za nás:
6: what3words jsem asi jako jediný z týmu kdysi viděl (nějaká šifrovačka tak měla zadané souřadnice startu) a napsané s číslovkou by mě to možná napadlo, takhle to pro nás bylo neřešitelné a hledali jsem něco k Sex Pistols, případně se v tom snažili najít nějakou zkratku, když o nich byla ta šifra :))
9: Kdybychom na začátku nehodili Sušici do JC kraje, tak bychom to dost možná vyřešili dřív. Ale nápad super!
10: Morse mnemonics jsme v životě neviděli, podle doba řešení jsme nebyli sami.
11: Bylo něco, co na ty anagramy navádělo, případně je anagram něco významně britského (tím, že ARC/CAR byl použit jako britský obrázek už v 5. šifře)? Jinak nám to přišlo jako takový dost nekonzistení a nepředvídatelný krok.
Buráci (22.3. 14:04:56):
Také bych chtěl za náš tým poděkovat za hru, byla moc povedená a pro nás tak akorát obtížná. Těšíme se na další pokračování. :)
Měl bych drobnou připomínku k systému zadávání - pokud jsem dobře pochopil systém, bylo možné si dát pauzu tím, že zadám řešení nebo přeskočím šifru a pak si další vyzvednu až po přestávce (třeba na spaní). To ale nikde v pravidlech nebylo zdůrazněno a my to tak nepochopili, tím jsme nabyli dlouhého času na šifře 9 a zároveň cítili potřebu u řešení sedět pořád, a to naše děti moc neoceňovaly. Prosil bych buď o upřesnění nebo změnu pravidel na příště :)
Zdravím a ještě jednou vzdávám hold organizátorům!
Sražená chobotnička (22.3. 12:36:32):
Jinak když se dívám na špatné odpovědi (antivirus, firewall) atd. tak nejsme jediný, kdo v poslední šifře viděl IT sféru :D bug, windows, net... po tom, co nám to i u wasp našlo, že je to zkratka Wireless Application Service Provider, tak to byl jasný směr.
CI5 (22.3. 12:32:09):
https://www.youtube.com/watch?v=PI7-f4rlwzM
SMart (22.3. 12:06:32):
Guys, this was a fantastic puzzle solving experience across the entire weekend. We spent 2 days and 1 night thinking of all the incredible puzzles and got 11 while missing the hint of the 12th by 20minutes. Thank you for this great experience, and now we're going to have our brains rest a little bit :-)
Orgové (22.3. 11:53:14):
A výpis chybných pokusů je ve Výsledcích, stačí vybrat šifru.
Orgové (22.3. 11:26:56):
@ Všem: napište někdo taky něco anglicky, ať z toho Ali taky něco má:-))).
Krt#ek (22.3. 11:15:44):
Děkujeme za moc hezkou šifrovačku.
Libila se nám elegance šifer a nápaditost nápověd. Doufáme, že se vám podaří sesbírat síly a ingredience na další koláč, moc rádi bychom ochutnali i ten.

Nejvíc se nám líbily šifry: 1, 3, 7, 9, 10 a 12
Nejhezčí nápovědy: 3, 6, 7, 8, 12 (nápověda č. 3 vykouzlila úsměv na rtech několikrát ještě i v neděli :-).)
Orgové (22.3. 11:12:52):
Černý trubky: Ty špatné odpovědi jsou všechny uložené, když se mi to večer povede, budou u výsledků jednotlivých šifer (ty už jsou teď ve Výsledcích dostupné).
Černý trubky (22.3. 11:00:13):
Děkujeme za šifrovačku!
Náročné pro nás bylo vymyslet zda myslet česko-anglicky, anglicko-česky, nebo anglicko-anglicky.
Šifry 6, 9 a 12 jsme přeskočili.
Na 9ku bychom asi i přišli, ale už se nám nad tím nechtělo sedět. Na 6ku a 12ku bychom ani nepřišli :D
Super bylo, že jste nechali hru běžet i v neděli, protože v sobotu bychom to všechno projít nestihli.
Škoda, že tam byla ta prodleva pro psaní odpovědí, líbil by se nám i přehled špatných odpovědí, které jsme už napsali.
Ještě jednou díky :)
Pípy z Lípy (22.3. 10:57:43):
Nám se u devítky nakonec podařilo kupodivu pojmenovat všechny správně, opravdu pomohlo to zjištění, že jsou vždycky všechny ze stejného kraje u sebe, byť třeba jen po jednom, pak nám to přišlo relativně jednoznačné, dá se říct :-) V těch koncovkách, aby to sedělo, jsme se taky chvilku motali, ale opustili jsme to rychle, nesedělo to ani u těch jasných. Škoda jen, že jsme pořád brali správně tolikáté písmenko, kolik jich je v kraji, ale z názvů samotných měst. Nechápu, že nás nenapadlo brát to z kraje, tam jsme pořád brali různé zkratky, SPZ, písmena dle oficiálního číslování krajů (které se různí :-D) atd. atd. Plus samozřejmě milion vykreslování v mapě - viděli jsme v tom třeba koně, psa atd. :-D
Tykadla (22.3. 10:52:27):
Perhapsvil = Třebová, Třebovice, Třeboň, Třebaň, ...
Sražená chobotnička (22.3. 10:52:08):
@Tykadla: "Slavonice nemají se slavíkem nic společného -> jasný Slavičín" - a Hadham má s Mělníkem společného co? Název města Mělník je od mělný - sypký. Rakovník také nebude od rakoviny. Takže pokud to anglické slovo není odvozeno od skutečného původu názvu, ale pouze to navádí na to, že to zní podobně, tak Nightingalton mohlo být klidně Slavonice nebo Slavkov. Stejně jako v Rakovníku je jen "rakov" ze slova rakovina tak ve Slavkově je jen "slav" ze slova slavík.
FCB (22.3. 10:45:57):
Ad 9) Přesně ty stejné koncovky by tomu dost pomohly. Ty Hrdlořezy (těžko se odtrhuje od těch pražských, když je máme kilometr od baráku), Appleton, Nightingalton i ty zpropadené Suitly, byly dost nejednoznačné a stejné pravidlo u koncovek by docela bodlo.
Ještě mi přišlo jako docela trojan zařadit hned tu samotnou Sušici na začátek, která vypadala, že patří do grupy k těm čtyřem jihočeským (možná vzít O z Olomouce...).
Ještě mě pobavilo, když mi z toho vylezlo něco jako POSITVIL nebo POSITIVIL, tak jsem hned zadával se 100% jistotou Kladno :)
Jinak super šifra.
Ad 6) Já teda znám threewords z geocachingu, ale nemít tuhle znalost, tak je to pro nás asi neřešitelné. Chápu, že je to bylo asi v nápovědě, ale přišlo mi docela odvážné to zařadit.
Orgové (22.3. 10:40:20):
@ Tykadla: termín měl být dřív, ale: 1. nejdřív jsme nestíhali, 2. potom jsme nechtěli konkurovat termínům jiných šifrovaček, na víc když už bylo jasné, že Po trati nebude, i tak jsme nechtěli hned po týdnu od Sendviče dávat další internetovou hru. Ano únor by byl asi nejlepší, tak v půlce cca.
Konec března byl risk. Ale počasí a karanténa nám hrály do karet!
Sražená chobotnička (22.3. 10:35:38):
Musím souhlasit, že ta 9. byla fakt sporná. Nejdřív jsme si mysleli, že půjdeme po těch "známých", jenže nejznámější Jablonec není Jablonec, nýbrž Jablonec nad Nisou nebo Jablonec nad Jizerou, takže tento postup "ověření" jsme zamítli a pak jsme raději hledali Jablunkov (nebo Jablůnka a Jablonná). Suitly mohlo být také cokoliv, docela se nám tam hodil Hodonín (snad známější než Slušovice?) nebo menší Hodice (od překladu Suit = hodit se, vyhovovat). Moovil může být stejně tak Bučina nebo Bučí. Možná by bylo super, kdyby se určil gramatický rod výsledného města, to by dost pomohlo v některých nejasných.

Jinak jsme si hru užili (i přes dvě nepřekonané šifry), díky moc!
Orgové (22.3. 10:32:55):
@ Iternational Express a Tykadla: Ještě jsem zapomněla, že u té devítky mělo být návodné, že jsou ty města ze stejného kraje u sebe. Snažili jsme se ty trochu sporné nacpat mezi ty jednoznačné, ale asi se to moc nepovedlo:-(.
Tykadla (22.3. 10:31:29):
Shrnutí ke hře:
- Byla to moc povedená sobota, dobře vymyšlený koncept, stoupající obtížnost, vhodné pro začátečníky i pokročilé
- Některé šifry šly udělat lépe, ale žádný zásadní průšvih se nekonal.
- Vyděsila mě informace o rodilém mluvčím, nakonec moje úroveň věčného začátečníka by na všechny šifry stačila
- Pokud bude příště (je přece škoda nevyužít vytvořené rozhraní pro hru) jsem spíš pro leden/únor. Koncem března už bývá hezky (letos zrovna ne) a je škoda sedět doma.
- Start ve 13:00 je o.k. Dřív ne kvůli obědu, později ne kvůli pomalejším týmům.
- Penalizace za třetí chybu je o.k., možná mohla být o něco kratší. Šifry se mají luštit, ne hádat.
(Bingo)
Orgové (22.3. 10:25:12):
@ Iternational Express a Tykadla: U této šifry jsme už u testování zaznamenali rozdíl mezi testery z Moravy a Čech. Moraváci dělali chyby v českých městech a Češi v Moravských. Nevím odkud jste vy, ale třeba vám některé šli lépe některé více. Města jsme ladili několikrát, vždy se objevil nějaký zádrhel, tak jsme je museli měnit. Měli jsme např. krásné Perhapsvil:-)). Ten nápad s tou stejnou koncovkou jsme měli, ale už nevím proč jsme ho nedotáhli do konce. Asi jsme se víc soustředili na to, aby to znělo dobře anglicky:-(. Škoda, že se ta šifra nedá použít znova a vylepšená po všech vašich připomínkách:-))).
Tykadla (22.3. 10:07:09):
@International Express - šifra č. 9
My jsme měli Hankering jako Prahu a Appleton jako Jablunkov, naštěstí obojí v druhé půlce, kde na tom nezáleželo.
Slavkov a Slavonice nemají se slavíkem nic společného -> jasný Slavičín, zejména když je poblíž Otrokovic.
S tím, že by dodržování koncovky šifře pomohlo, souhlas.
International Express (22.3. 09:24:39):
(POKRAČOVÁNÍ)
- Nightingalton mohl podle nás být stejně dobře Slavkov jako Slavonice. Že to měl být Slavičín, problém jen podtrhuje. A ano, Slavičín je sice přesnější překlad, ale zato menší a méně známý (vizte kontrast s předchozím bodem).
- A nakonec Badbury jsme přeložili jako Zlonice, Zlín nás vůbec nenapadl.
Zajímalo by mě, s jakými dalšími kreativními překlady přišly ostatní týmy. Nebo se nám podařilo vychytat všechny nejednoznačnosti? :D Za nás by mohlo pomoci, kdyby anglická koncovka jednoznačně korespondovala s českou koncovkou (např. všechna města končící na "ice" by v anglickém překladu končily na "ton").

Každopádně ještě jednou díky za hru!
International Express (22.3. 09:23:24):
Díky moc za hru! Díky vím si po českých a německých šifrovačkách můžu přidat na seznam i jednu (pseudo)anglickou :) Byla to skvělá příležitost zapojit mého anglicky mluvícího spolubydlícího, kterému jsem dosud mohla o šifrovačkách jen nadšeně vyprávět. Líbilo se nám kreativní využití překladů a práce s oběma jazyky současně. Celkově jsme si hru rozhodně užili.

Výhrady bych měla k deváté šifře. (SPOILER ALERT) Po nápovědě jsme přišli na systém, o kterém jsme si byli téměř jistý, že je správně. Bohužel je šifra velmi náchylná na chybu (jedno špatně umístěné město ovlivní až tři písmena a má potenciál změnit délku výsledku). A my jsme měli problém hned se čtyřmi městy:
- V ČR jsou troje Hrdlořezy, každé v jiném kraji.
- Suitly mohou být Oblekovice nebo Slušovice, přičemž za nás jsou Oblekovice sice menší a méně známé, ale za to lepší překlad.
- Nightingalton mohl podle nás být stejně dobře Slavkov jako Slavonice. Že to měl být Slavičín, problém jen podtrhuje. A ano, Slavičín je s
Orgové (22.3. 09:08:47):
Ahoj všem luštičům!

Ještě jednou gratulujeme vítěznému týmu Degen a spol.!!!!
Musím říct, že začátek hry byl úžasný, jak se několik týmů přetahovalo o první místo a jak rychle nabíhaly vyluštěné šifry. Měla jsem trochu strach, že do hodiny bude hotovo!

Zároveň děkuji všem ostatním týmům, kteří se ani přes záseky a těžké šifry nenechaly odradit a pokračovaly dál.
51 týmů dokončilo hru bez vynechání šifry! A spousta dalších sice nějakou přeskočila, ale hrdinně dotáhla hru až do konce. To jsme zírali!

@Ferne Sterne: u té jedenáctky byl takový trik, heslo mělo být podstatné jméno. Jinak jste jedni z mála, kteří prolomili desítku! Systém mnemotechnické pomůcky jste asi neznali, že? Ta šifra z testování nevycházela moc dobře, přesto jsme věřili, že je luštitelná, tak jsme ji tam nakonec dali. Vy jste potvrdili, že luštitelná byla, výborně, gratuluju.
Orgové (22.3. 08:48:35):
Ferne Sterne: Už jsem je zpřístupnil. Vlastně to už mělo být, zapomněl jsem na to. Díky za upozornění.
Ferne Sterne (22.3. 07:48:15):
..a ještě - nechcete sekci Výsledky zpřístupnit i bez přihlášení? btw. ty super statistiky jsou další velké plus!
TheGenz (22.3. 07:46:19):
Díky za hru! Pravidelná sestava se kvůli práci a rodinám sejde maximálně jednou za rok, ale zase jsme měli v týmu spoustu nadšených začátečníků. Časový rámec byl ideální, někdo se během hry stihl naočkovat, někdo oslavit kulatiny a občas to byla v chatu samomluva. Takže klasická cesta k řešení probíhala tak, že jsme něco vyluštili, nápověda potvrdila, že je to OK a pak se lámala hlava nad posledním krokem. Vycházelo to až do poslední šifry, na tu už chyběla šťáva. Ale jinak super, díky moc :)
Ferne Sterne (22.3. 07:44:28):
Orgové, díky moc za hru! Koncept CZ-EN byl nový, líbilo se nám, jak jste tu angličtinu těžili ze všech možných úhlů. Z šifer se mi líbil hned ten rozjezd 1,3,4,5, pak plácnutí do čela na 10ce a 12ka.

Vykostila nás 9ka, kde jsme (podobně asi jako ostatní) se neuměli odtrhnout od mapy a levotočivých a pravotočivých zatáček.

Kdybych se musel snažit něco vytknout, tak možná 3 morseovky na 12 šifrách a moc nás neohúrila 11ka, kde nás anagramy napadly poměrně brzy, ale thicken už nedotáhli. A doteď nevím, jestli bychom kitchen bývali zkusili, i kdyby nás to napadlo. Ta byla trochu haluzná.

Každopádně - bylo to moc příjemné sobotní odpoledne. Pokud bude další ročník, rádi se zúčastníme. A vám na dálku tleskáme, kolik desítek tisíc se díky vám dostalo potřebným. Díky a klobouk dolů!
Orgové (22.3. 01:05:04):
Ještě by se měly ve Výsledcích objevit nějaké podrobnosti o řešení jednotlivých šifer, ale až večer nebo zítra.
Orgové (22.3. 00:49:17):
Poníci: TEĎ !!! :)
Poníci (22.3. 00:06:08):
Díky za hru. Kdy budou k dispozici řešení šifer? :)
Hakuna Matata - lůzrtým (21.3. 20:42:29):
Chci orgům moc poděkovat za hru. Došli jsme nakonec úspěšně do cíle (i přes pěkný zákys na devítce, ale jak jsem koukal, nebyli jsme jediní).
Osobně mi nejvíc vyhovovala ta časová volnost, takže jsme mohli luštit na pohodu zrovna v době kdy měl kdo čas. Mezitím v klidu jít s rodinou na procházku, uvařit oběd a podobně. Sice jsme tím pádem trochu rezignovali na umístění, ale nejvíc jsem si od toho sliboval pohodové luštění během víkendu, a toho se mi dostalo.
Oceňuju i dobře nastavenou jazykovou úroveň - pro mě to bylo tak akorát, abych nemusel většinu času strávit listováním ve slovníku.
V neposlední řadě oceňuju i to, že nápovědy povětšinou i k něčemu byly! To se taky tak často nevidí :D
Takže fakt díky a pokud se stav výrazně nezlepší, budu se těšit i příští rok! :D
kubaq
Orgové (21.3. 18:09:43):
@3 Mini Eggs: To je paráda, že se nakonec účastnil i nějaký rodilý mluvčí. Zdravím Jamese! Odkud je? Pokud už teď nechcete luštit, otevřete si zadání šifer, které jste nedělali, až budou k dispocici (aniž byste se podívali na řešení) a zkuste nějaké cvičně ještě vyluštit. Některé jsou víc foreigners friendly než jiné.
Ano, to omezení na dva pokusy působilo problémy vícero lidem. Kdybychom plánovali další ročník, řeknu, že toto je věc, ze které si vezmeme ponaučení. (prostor na zlepšení by byl i v jiných oblastech....)
3 Mini Eggs (21.3. 17:42:22):
I my dekujeme orgum! Nas dvojcleny tym se sice moc daleko nedostal, ale uzili jsme si to (James sifroval poprve a jsem vesmes zacatecnik). Casto jsme rozklicovali prvni cast, ale pak jsme to uz nedokazali poskladat do vysledneho slova. Napovedy nam tudiz moc nepomahaly a tak se tesime na reseni.
Trosku jsme bojovali s tim, ze na otazku v Anglictine byla nekdy odpoved v Cestine. Tak jsme parkrat vystrileli dva pokusy na zadani v aj a cj. Nemel s timhle problem nikdo dalsi?
Dekujeme a doufam, ze budou dalsi rocniky - pro nasi bilingvni rodinu to byla idealni sifrovacka!
Machri po záruke (21.3. 16:42:23):
Dakujeme orgom za peknu sifrovacku, z deviatky sme zjedli len ceresnicku, tento kusok sme si odlozili na zajtra. Pacilo sa nam, ze bolo dost casu na riesenie, stihli sme aj rodiny obriadit aj si pospat :)
Girrrls (21.3. 15:37:50):
Připojujeme se k poděkování za moc pěknou hru!

Potěšilo nás, že
- nápovědy, které jsme vzaly, fakt pomohly a vyhnuly jsme se dead
- mohly jsme se vyspat a ráno pokračovat. Fajn koncept i pro ty, které nejsou zvyklé příliš ponocovat;-)
- oproti Sendviči jsme už zvládly online týmovou spolupráci a plně využily potenciál našeho týmu.

Ještě jednou moc díky a budeme se těšit na další ročníky:-)
Brouk v hlavě (21.3. 15:13:31):
Piliny všude okolo (21.3. 14:13:10):
Za nás taky velké díky!! Byl to super, i ta kombinace s angličtinou! Moc jsme si to užili a jsme rádi, že jsme nemuseli luštit přes noc - takže za nás začátek ideální. Většina šifer vtipných a inteligentních, i úrovní tak akorát - jen ta ostatními zmiňovaná devítka byla teda příliš zapeklitá, jsme zvědaví, kde jsme udělali chybu. Líbily se nám 1, 3, 5, 7. Muselo to dát opravdu hodně práce, tak vám MOOOOC DĚKUJEME! A doufáme, že bude další ročník! (za nás klidně i online, máme různě staré děti, které udat je někdy náročnější ;)).

Tak ještě jednou díky.
CI5 (21.3. 13:15:39):
Ahoj, díky moc za pěknou hru. Šifry byly fajn, některé daly opravdu zabrat.

Very nice beautiful fakt! :-)
Orgové (21.3. 12:58:37):
Děkujeme všem za příspěvky do diskuze.
@ Vojtíci + Šifra sem, Šifra tam : Ten čtvrtletník mě fakt pobavil (koneckonců mně baví i to, jak se tu mluví o prvním ročníku a pokračování). To už bysme asi opravdu museli být zhulení, abysme dokázali chrlit šifry jak na běžícím páse:-))))).
Poděkujte Víťovi, že posunul začátek hry na 13h, já jsem byla obhájce těch, co nechcou luštit v noci a navrhla jsem začátek na 12h :-o.

@FCB: Gratulace k vyřešení devítky! Radost z vyřešení musela být o to větší, že jen málo týmů tuto šifru vyřešilo bez nápovědy!

@ pro všechny: Až budeme moct mluvit o řešení šifer, můžete nám napsat, jak byste některé šifry vylepšili. Rozhodně jsme čekali že toto "drsné testování na 100 týmech v reálném čase" odhalí více nedostatků, než předběžné testování:-))). Stali jste se obětmi našeho experimentu!
FCB (21.3. 12:20:11):
Díky za hru, bylo to fajné jak cyp!

Zase jsme se něco užitečného dozvěděli. Šifry, tak akorát, některé na první dobrou a některé trochu na zamyšlení.
Nejsilnější zážitek nastal, když jsem na druhý pokus asi v jednu v noci lousknul devítku - kde se mi líbil nápad i provedení, ale přeci jen by to chtělo kapku doladit...

Trochu mrzutí jsme byli, když nám při zadávání řešení 6 spadla hra, pak jsme zadali to samé ještě jednou, což nebylo úplně přesné a potom museli čekat 30 min se správnou odpovědí.

Kdyby se počítal jen čistý čas na šifrách, bylo by to lepší ;)

Každopádně díky moc za hru a těšíme se na mnoho dalších pokračování!
Šifra sem, Šifra tam (21.3. 11:35:37):
Hra se nám líbila a užili jsme si ji! :)

Souzníme s příspěvkem pod námi od Společně za ptáka!, přidávám dalších pár postřehů:
Líbilo se nám ještě:
- že šifry nebyly "zhulené", nýbrž normální, milé :)
- že orgové nepřecenili své síly při prvním ročníku, odhadli to dobře,
- šifry, které nám přišly asi nejpěknější: 1,5,6

Trošku jsme bojovali s:
- časným začátkem hry,
- šifrou Names - kdy jsme 2x zadali špatnou odpověď a pak nás překvapila 30min pauza,
- šifrou 9 - která nám dala opravdu zabrat, a možná chtěla autorsky ještě trošičku doladit.

Celkově velmi příjemná šifrovačka, díky moc!!! :)
Společně za ptáka! (21.3. 10:28:51):
Díky za hru!

Líbilo se mi:
- využití angličtiny, ale nikoliv (kulturních) obskurností jako PuzzledPint,
- beztiskárenský formát vhodný i pro sdílené dokumenty ve společenském vzdalování,
- umístění v chladném (brzce) jarním sobotním odpoledni,
- odladěné nápovědy.

Nelíbilo se mi:
- začátek příliš brzy po mém obědě (dojídal jsem ještě při první šifře :-p).
Vojtíci (21.3. 09:47:38):
Za tým Vojtíci se přidávám k poděkování za povedenou hru a za přinesení anglicko-českého tématu do šifrovaček, bylo to super. Šanci na lepší výsledek jsme si odpárali faktografickými chybami (=vlastní blbostí). Nebudu tady spoilovat, tak jen napíšu čísla šifer, které se mi fakt líbily: 1,3,4,7,10,12.

Určitě bych se přimlouval za další ročník nebo klidně čtvrtletník.
YMaGINE (21.3. 01:25:24):
@Potkaly se u Brna: A sakra, to jsme meli lip pocitat :D Holt to tak melo byt...

@Orgove: Nesnedli, byli jsme na sebe hodni. Zbylo jeste dost, takze budeme na hru jeste chvili vzpominat ;)
Orgové (21.3. 01:09:33):
@YMaGINE: Příprava na hru opravdu dokonalá! Snědli jste po každé vyřešené šifře kus?

Devítka je těžká, to jsme věděli, můj obdiv mají všechny týmy, které ji zvládly bez nápovědy! Stejné je to s desítkou! Třeba se někteří po skončení hry u té desítky pochlubí, jak postupovali.
Potkaly se u Brna (s posilou) (21.3. 01:04:46):
@YMaGINE Vy jste si ale nachystali jen 11 dílků, to jste si předurčili počet snězených kousků ve hře :). Ale vypadá dobře.

@Orgové I my se přidáváme k poděkování za hru. Moc jsme si to užili!
Orgové (21.3. 00:58:51):
Taky pěkné! Dal bych si. :)
YMaGINE (21.3. 00:48:51):
Děkujeme za příjemný sobotní program! Užili jsme si to, i když několik záseků a dlouhých čekání na nápovědu nás malinko otrávilo. Taky jsme fakt zvědaví na řešení devítky :)

P. S.: Taky se musíme pochlubit, jak jsme se poctivě připravili:
https://drive.google.com/file/d/1FTpHWZRezV5f03Pmbk7WB0pxFtRK1p0K/view?usp=sharing
Orgové (21.3. 00:25:53):
@ Ta dá: Musím přiznat, že Alistair měl několik "více anglických" nápadů, museli jsme ho trochu krotit, přece jen je těžké říct, co u nás lidi znají a co ne. Možná až až hra skončí, mohu poskytnout jednu ukázku.
Orgové (21.3. 00:21:16):
@ Pípy z Lípy: Až pojedete do Zlína, ozvěte se Víťovi ;-). Je místňák, tak ví, jak to chodí!
Pípy z Lípy (21.3. 00:16:11):
Moc děkujeme za parádní zážitek! Bylo to fakt super. A co nás zaujalo nejvíc, je doporučení níže na těch Osm draků do úsvitu :-D Do toho musíme jít :-) P. S.: Dost se těšíme na řešení devítky, ta nám teda slušně vrtá hlavou! Pípy
Orgové (21.3. 00:03:56):
Držíme. :)

Připomínám, že hra běží ještě celou neděli, takže případnš času je dost.
bambulky (21.3. 00:00:20):
musim povedat ze tazke to je... na sifru sme len dvaja (tretia vypadla) a sme slovaci. anglictina je totalne v pohode, len sme vsetci take analyticke mozgy a casto sifry prekomplikujeme :) bielu vlajku nedvihame este, ale drzte nam palce!
Ta dá! (20.3. 23:49:13):
Taky moc děkujeme za zpěstření soboty. Jsme teda rádi, že nemusíme luštit v noci a že ta náročnost na angličtinu byla opravdu daleko menší než jsme čekali a než bylo naznačeno v propozicích (po některých bojích při Puzzled Pintu jsme se toho oprávněně obávali) :)
Orgové (20.3. 23:20:50):
@ Ocean´s 4: Děkujeme. Nevíme, jestli bude pokračování. Tato šifrovačka vznikla díky této divné době, ve které teď žijeme. Doufám, že za rok (a snad už i dřív) budeme všichni na terénních šifrovačkách!
Ocean´s 4 (20.3. 22:42:05):
Díky za zábavnou sobotu! Šifrovačka nás bavila a obtížností nám sedla, i když někdy nás zachránily nápovědy. Rádi se zase třeba za rok zúčastníme :)
Orgové (20.3. 22:13:37):
Ve Zlíně existuje šifrovačka Osm draků do úsvitu. Deset šifer v desti hospodách a v každé hospodě k šifře povinné pivo pro každého člena. V cíli finální. Velmi zábavné, zvlášť pro zkušenější šifrátorské týmy, které musí ta piva exovat... :)
Pivný index (20.3. 22:02:51):
@Orgové - pivo je reálne, boli sme ho včera kúpiť v pivotéke na počesť hry :) Zajtra vám asi napíšeme mail s detailami, teraz už počet pív > počet vylúštených šifier, takže...
Orgové (20.3. 21:53:23):
Dík. Šifry i jejich řešení by se měly na stránkách objevit hned po zítřejším konci hry.
Alpacy (20.3. 21:50:43):
Děkujeme za super šifrovačku, jde vidět, že vás stála spoustu práce. Některé šifry nám daly docela zabrat, ale o to větší radost jsme měli, když jsme je nakonec zdolali. Na druhou stranu nám čekačky připadaly docela dlouhé, někdy nám díky nim opadalo nadšení a zápal do hry. Ještě musíme hodně trénovat, abysme se jim příště vyhli. :)
Pár šifer, které byly nad naše síly a které jsme přeskočili, nám stále vrtají v hlavě, tak se chceme zeptat, budete po skončení hry zveřejňovat řešení šifer? Ještě jednou díky, je to skvělá víkendová zábava. :)
Orgové (20.3. 20:30:32):
To pivo je super! Opravdu existuje?
Jana
Orgové (20.3. 20:15:48):
Buried Dogs: Díky za zpětnou vazbu, nám nevadí ani kritika, třeba to uděláme příště jinak nebo líp. Pokud bude nějaké příště. :)
Orgové (20.3. 20:13:48):
To je perfektní! :)
Jako spolumajitel minipivovaru chválím.

Víťa
Pivný index (20.3. 20:11:41):
Dúfam, že ten link prejde, ale chceli sme sa pochváliť párovaním piva a šifrovačky!

https://www.dropbox.com/s/bmsqrxjt9kt9vsk/_DSC9395.JPG?dl=0
Buried Dogs (20.3. 20:05:13):
Fakt jsme se na tenhle event těšili, šífrovačka je přeci ideální strávení soboty. Připadali jsme si jako středně zkušený tým, takže ideál... už si tak nepřipadáme.
Půlhodinový cooldown u odpovědí je na nás moc. Nápovědy nám řekly vždy jen to, co už jsme věděli. Z pěti hodin, co jsme tomu dali, jsme ve výsledku aktivně luštili jen dvě - zbytek jsme prostě jen čekali, až nám skončí cooldown a budeme moct zkusit nový nápad. První šifru jsme museli přeskočit úplně, tak brzy jsme se vzdávat nechtěli, ale zasekli jsme se u páté a už jsme frustrovaní a zničení asi jako vyžvejkaná žvejkačka.
Dali jste si s tím evidentně fakt práci, to musíme ocenit!
Snad si to ostatní týmy užily víc, my potupně máváme bílou vlajkou a jdeme si zahrát Člověče nezlob se, to naší mentální úrovni odpovídá víc.
Náhodní kolemjdoucí (20.3. 19:31:12):
By mě zajímalo jestli v nápovědě u devítky je víc informací, než na první pohled vypadá.
Tykadla (20.3. 19:20:18):
Děkujeme za zpříjemnění zimního večera, hra se nám moc líbila. Víc po skončení hry, jestli si ještě vzpomeneme. (Bingo)
Pivný index (20.3. 19:18:06):
Orgovia, no fuj! (Veď vy viete na akej sme práve šifre)
Degen a spol (20.3. 18:41:18):
Degeni dekuji za hru, libila se nam! :)
Černý trubky (20.3. 18:29:18):
Tu nápovědu u 6ky myslíte vážně? :D To vůbec není nápověda! :D
Set sail for fail (20.3. 18:28:07):
Ahoj, děkujeme za dort, moc nám chutnal :)
Orgové (20.3. 18:20:53):
A ne abyste tu ostatním vyzrazovali něco o šifrách! Nezapomeňte, že někdo může řešit to, co už vy máte hotové.
Orgové (20.3. 17:59:20):
Jo a gratulujeme týmu Degen a spol. Hra sice ještě neskončila a celkové výsledky vyhlásíme až zítra, ale už je asi nikdo nepředběhne. :)
Orgové (20.3. 17:59:13):
První příspěvek je, jak jinak, od organizátorů.

Doufáme, že si hru užíváte.